Toto nenápadné zelené ovocie je hotový malý zázrak. Množstvo expertov na výživu si ho nevie vynachváliť. Poznáme dôvody, prečo by ste ho mali zaradiť do svojho jedálnička.

vyhody avokada

Prvé zmienky o avokáde sa objavili až v 16. storočí, avšak toto exotické ovocie existovalo státisíce rokov. Pochádza z Južnej Ameriky a kvôli svojmu nevábnemu vzhľadu sa mu dlho nevenovala pozornosť. Popularitu získalo až koncom 80-tych rokov v Severnej Amerike, odkiaľ potom expandovalo na celosvetový trh.

Hoci avokádo kedysi patrilo k luxusným tovarom, dnes je voľne dostupné vo väčšine supermarketov za prijateľnú cenu. Keďže je bohaté na mononenasýtené tuky, ktoré sú označované ako zdravé tuky, veľmi rýchlo si vybojovalo svoje miesto v jedálničku športovcov a ľudí túžiacich po štíhlej línií.

Benefitov plynúcich z konzumácie avokáda je množstvo. Medzi najvýznamnejšie je udržiavanie zdravej úrovne cholesterolu vďaka beto-sterolu.

Zatiaľ čo stará mama na Slovensku odporúča, aby sme jedli veľa mrkvy pre lepší zrak. Vedci zistili, že ešte prospešnejšie je avokádo. Obsahuje totižto luteín a zeaxantín, ktoré fungujú ako ochrana pred ultrafialovým žiarením. Navyše pomáhajú redukovať riziko poškodenia oka spôsobené starnutím.

avokado zdravie

Ak chcete mať zdravé kosti a vyhnúť sa riziku osteporózy, avokádo vám v tom určite pomôže. Len polovička avokáda poskytuje 25% odporúčanej dennej dávky vitamínu K, ktorý pomáha rýchlejšie vstrebávať kalcium a zabraňuje jeho zbytočnému vylučovaniu.

Kyselina listová preukázateľne pomáha pri redukcií rizika rakoviny a vývojových porúch u bábätiek. Avokádo slúži ako významný zásobník tejto dôležitej zložky, preto vrelo odporúčame pravidelnú konzumáciu.

Avokádo účinne pomáha detoxikovať telo. Vďaka vysokej úrovni vlákniny vyplavuje z tela toxíny a posilňuje imunitný systém. Môžete si ho pridať aj do chutných smoothies, keďže nemá výraznú chuť a môže sa kombinovať z rôznym ovocím a zeleninou.