Prečo sa vyhnúť rýchlej móde

///Prečo sa vyhnúť rýchlej móde

Fast fashion, po slovensky rýchla móda, je trend, ktorý pekne vyzerá, ale má katastrofálne následky. Ako environmentálne, tak aj zdravotné.

Čo je rýchla móda?

Všetci chceme vyzerať pekne a páčiť sa sebe alebo ostatným. Vedia to aj výrobcovia a predajcovia oblečenia. Známe značky sa nám snažia ponúkať každý týždeň nové kolekcie, aby sme boli trendy a in. Niekedy sme nové oblečenie mohli nájsť v obchodoch len štyrikrát do roka – na jar, leto, jeseň a zimu, Dnes je to takmer každý týždeň. 

Reťazce sa snažia napodobniť to, čo vidia na módnych prehliadkach a na celebritách. Chcú to dostať bližšie k nám, spotrebiteľom v čo najkratšom čase a za čo najmenej peňazí. 

Rýchla móda je v skratke cenovo dostupné módne oblečenie, ktoré nemá dlhú životnosť.

Problém s rýchlou módou 

Nie je nič zlé na tom, ak sa chcete obliekať pekne a módne. Treba však myslieť ďalej len na to, koľko v obchode zaplatíte. Nízka cena oblečenia a doplnkov je spôsobená lacnou pracovnou silou a nekvalitnou výrobou. Pracovníci vyrábajúci odevy často pracujú v nevyhovujúcich podmienkach za minimálny plat. 

Aby toho nebolo málo, pri výrobe sa používajú nebezpečné chemikálie, ktoré sú nebezpečné nielen tam, kde sú vyrábané, ale aj pre nás. Tieto chemikálie odtekajú do vodu a kontaminujú ju spolu s pôdou a nakoniec aj potravinami, ktoré sú v blízkej oblasti pestované a chované. Uhlíková stopa za produkciu rýchlej módy dokáže konkurovať akémukoľvek inému odvetviu, napríklad splodinám z leteckej dopravy. 

V ohrození je aj naša pokožka, ktorá je nekvalitnými materiálmi dráždená. Môžeme spozorovať vyrážky, akné, alergie alebo problémy s dýchaním.

Riešenie – pomalá móda

Ak patríte medzi ľudí, ktorým nie je osud ľudí v továrňach na oblečenie ukradnutý a neradi vidíte zničenú prírodu, mali by ste zvážiť, kde kúpite oblečenie. 

Možnou odpoveďou je pomalá móda (slow fashion). Ide o presný opak rýchlej módy. Oblečenie a doplnky sú vyrábané lokálne, s dôrazom na kvalitné materiály a unikátny výsledný produkt. Iste, aj cena bude vyššia, ale platíme nie len za kus oblečenia, ale aj za kvalitu a kvalitné pracovné podmienky. Takto vyrobený kúsok nám vydrží omnoho dlhšie. 

Ak nám naozaj záleží na svete, v ktorom žijeme a budú po nás žiť ďalšie generácie, nové tričko každý mesiac nepotrebujeme. Určite máme plné šatníky pekného oblečenia, ktoré nám ešte poslúži.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Broskyňový pohár s karamelovým musli

2020-02-07T11:48:27+02:0017. februára 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK