Rady, ako sa vyhnúť plytvaniu jedlom

///Rady, ako sa vyhnúť plytvaniu jedlom

Na jedného Slováka vychádza ročne približne 350 kilogramov odpadu. Najviac pritom pochádza z kuchynských zvyškov a varenia. Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako plytvaniu jedlom predísť.

Nakupujte len to, čo potrebujete

Nákupné zoznamy, prezeranie letákov a nakupovanie raz do týždňa neznejú ako veľká zábava, ale vyhnete sa tak spontánnym nákupom vecí, ktoré nepotrebujete, nezjete a nakoniec vyhodíte.

Skladovaním k záchrane planéty

Naučte sa správne skladovať potraviny. Niektoré by nemali v chladničke čo robiť, napríklad zemiaky, rajčiny, cesnak, uhorky alebo cibuľa. Najdlhšie vydržia, ak ich necháte pri izbovej teplote.

Ak sa náhodou stane, že už nemáte miesto, mraznička je vaša priateľka. Môžete do nej vložiť nielen mäso, ale aj ovocie a zeleninu, bylinky a dokonca aj olivový olej. Budete mať rýchly prístup k ingredienciám na varenie kedykoľvek, nielen keď budú čerstvé.

Nevyhadzujte to, čo nemusíte

Šupky z ovocia a zeleniny, škrupiny z vajec, použitá káva, zvyšky nedojedených jedál. Zaberajú miesto a nemáte dôvod ich nevyhodiť. Omyl. Môžete z nich urobiť domáci kompost na zúrodnenie pôdy alebo ich použiť v ďalších receptoch. 

Možností je nekonečno.

Správna veľkosť porcie

Naučte sa, koľko toho zjete a varte podľa toho. Ak viete, že z nejakého jedla vám vždy zostane, urobte ho menej. V prípade, že ste ho už pripravili veľa a z akéhokoľvek dôvodu ho nemôžete zjesť, darujte ho niekomu, kto sa mu poteší.

“Odporúčaná” doba spotreby

Všetky potraviny musia mať dátum spotreby z rôznych dôvodov. Hygiena, zákony. Ak ide o trvanlivé produkty, napríklad múka, cestoviny a zaváraniny, nemusíte ich vyhadzovať, ak sú pár dní po záruke. Dátum na ich obale je len orientačný a ak týmto potravinám nič nie je, len tak ľahko sa nepokazia a môžete ich použiť aj po záruke.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Ak chcete vo svojej domácnosti zabrániť plytvaniu jedlom, určite vyskúšajte niektoré z nasledujúcich receptov. Chutné jedlá sa rýchlo zjedia a žiadny odpad po nich nezostane.

Broskyňový pohár s karamelovým musli

2019-11-08T19:14:40+02:0002. septembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK