Možností nadýchať sa zdravého čerstvého vzduchu čím ďalej ubúda. Odlesňovanie, znásobovanie skleníkových plynov a mestský smog zhoršujú ovzdušie v našom okolí. Doprajte si čerstvý kyslík priamo u vás doma. Za trochu starostlivosti vám ho poskytnú tieto izbové rastliny.

svokrin jazyk

1. Potosovec zlatý (Scindapsus aureus)

Táto populárna rastlina nazývaná aj ťahavý Janko, zútulňuje svojimi sviežimi listami mnohé domácnosti. Okrem toho, že pomáha odstraňovať formaldehyd z výfukových plynov a oxid uhoľnatý. Je nenáročný na opateru a svetlo, vďaka čomu sa mu darí aj v tmavých miestnostiach.

2. Svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata)

Ak ste pestovateľský antitalent, no napriek tomu by ste chceli mať v izbe rastlinu, Svokrin jazyk je pre vás tá správna voľba. Vyžaduje minimálnu starostlivosť a svetlo a v noci uvoľňuje kyslík, vďaka čomu udrží vzduch vo vašej izbe svieži.

3. Dracéna (Dracena marginata)

Veľa fajčiarov našlo záľubu v Dracéne, ktorá absorbuje celú radu škodlivín. Hlavne formaldehyd, oxid uhoľnatý, benzén a splodiny fajčenia. Napriek tomu vám neodporúčame fajčiť v uzavretých priestoroch.

izbove rastliny

Zelenec Chochlatý (Chlorophytum comosum ’Vittatum‘)

Tento zelený strapáč si vyžaduje viac vody, ale odmení vás sviežim vzduchom a množstvom kyslíku. Navyše pohlcuje formaldehyd a benzén, ktorý sa nachádza v čistiacich prostriedkoch a farbách.

Gerbera (Gerbera jamesonii)

Ak uvažujete nad milým darčekom pre vašu nežnejšiu polovičku, nemusíte kupovať jednorázové ruže. Gerbera sa dá pestovať aj v kvetináči. Vďaka tomu vydrží dlhšie a prevonia vašu izbu. Potrebuje však veľa svetla, preto ju treba umiestniť na parapet do izby smerovanej k juhu.

Aloe vera

Asi neexistuje viac účelovejšia rastlina ako Aloe. Okrem toho, že jej šťava pomáha ako účinná prvá pomoc pri spálenej pokožke, absorbuje oxid uhličitý, chemikálie z čistiacich prostriedkov a navyše ešte produkuje množstvo kyslíku.