Včela je najdôležitejší druh na planéte. Avšak z dôvodu odlesňovania a škodlivých pesticídov jej hrozí vyhynutie. Ako im môžeme pomôcť? Máme pre vás niekoľko rád ako prispieť k obnoveniu populácie najväčších opeľovačov.

Prečo chrániť včely?

Tento pracovitý hmyz žijúci v úľoch, podzemných hniezdach a bútľavých stromoch pod vedením svojej kráľovnej odvádza najdôležitejšiu prácu na Zemi. Opeľujú 80% rastlín a plodín, čím umožňujú produkciu potravín nielen pre človeka, ale aj pre vtáky a ďalšie zvieratá. Nanešťastie včely sú veľmi citlivé na zmeny klímy a nevedia sa prispôsobiť radikálnym zásahom do ich prostredia

Ako im pomôcť?

Najlepšie bude ak im vytvoríte vhodné podmienky a poskytnete im zdroj obživy. Hoci si to mnohí neuvedomujú, najviac nektáru získavajú včely zo stromov. Takže ak máte záhradu, môžete vysadiť niekoľko ovocných stromov. Taktiež odporúčame lipu, ktorá krásne vonia a včely ju priam milujú.

Aké rastliny vysadiť?

Dôležité je, aby vaša záhradka poskytovala potravu včelám čo najdlhšie. Preto treba voliť rastliny kvitnúce skoro na jar aj neskoro na jeseň. Neodporúčame vyberať hybridné kvety s malým množstvom peľu. Zvolte radšej jednoduchšie rastlinky, ale za to vo väčšom množstve. Pre jednoduchú starostlivosť môžete zvoliť trvalky ako snežienka, muškát, topoľovka, iskerník alebo astra. Z bežných jednoročiek si môžete vybrať napríklad nechtík, vlčí mak, pavúčiu orchideu alebo slnečnicu.

Čo ak bývam v byte?

To vôbec nevadí, môžete si svoj balkón vyzdobiť voňavými bylinkami a poskytnúť zároveň sladký nektár pre včely. Môžete si vysadiť levanduľu, ktorá vám skrášli parapety alebo chutné bylinky do vašej kuchyne. Vhodný je tymián, koriander, fenikel či šalvia.