Rastliny na pomoc včelám

///Rastliny na pomoc včelám

Včela je najdôležitejší druh na planéte. Avšak z dôvodu odlesňovania a škodlivých pesticídov jej hrozí vyhynutie. Ako im môžeme pomôcť? Máme pre vás niekoľko rád ako prispieť k obnoveniu populácie najväčších opeľovačov.

Prečo chrániť včely?

Tento pracovitý hmyz žijúci v úľoch, podzemných hniezdach a bútľavých stromoch pod vedením svojej kráľovnej odvádza najdôležitejšiu prácu na Zemi. Opeľujú 80% rastlín a plodín, čím umožňujú produkciu potravín nielen pre človeka, ale aj pre vtáky a ďalšie zvieratá. Nanešťastie včely sú veľmi citlivé na zmeny klímy a nevedia sa prispôsobiť radikálnym zásahom do ich prostredia

Ako im pomôcť?

Najlepšie bude ak im vytvoríte vhodné podmienky a poskytnete im zdroj obživy. Hoci si to mnohí neuvedomujú, najviac nektáru získavajú včely zo stromov. Takže ak máte záhradu, môžete vysadiť niekoľko ovocných stromov. Taktiež odporúčame lipu, ktorá krásne vonia a včely ju priam milujú.

Aké rastliny vysadiť?

Dôležité je, aby vaša záhradka poskytovala potravu včelám čo najdlhšie. Preto treba voliť rastliny kvitnúce skoro na jar aj neskoro na jeseň. Neodporúčame vyberať hybridné kvety s malým množstvom peľu. Zvolte radšej jednoduchšie rastlinky, ale za to vo väčšom množstve. Pre jednoduchú starostlivosť môžete zvoliť trvalky ako snežienka, muškát, topoľovka, iskerník alebo astra. Z bežných jednoročiek si môžete vybrať napríklad nechtík, vlčí mak, pavúčiu orchideu alebo slnečnicu.

Čo ak bývam v byte?

To vôbec nevadí, môžete si svoj balkón vyzdobiť voňavými bylinkami a poskytnúť zároveň sladký nektár pre včely. Môžete si vysadiť levanduľu, ktorá vám skrášli parapety alebo chutné bylinky do vašej kuchyne. Vhodný je tymián, koriander, fenikel či šalvia.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-04-08T10:52:06+02:0012. marca 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK