Recepty pre deti sa hodia, najmä, keď potrebujete zabaviť vaše deti počas dlhých dní, keď ich už nebavia hry, alebo ich chcete odlákať od mobilu, či počítača. Vtedy rozdajte zástery a poverte ich dôležitým poslaním. Napríklad pečením koláča. Počas prípravy chutných dobrôt sa mnohému priučia, zažijete kopec zábavy a navyše, budete tráviť spoločné chvíle so svojimi ratolesťami.

Dôležitá je príprava

Okrem záster, ktoré ochránia oblečenie vašich detí od nepekných fľakov, by ste si mali najskôr premyslieť, do akého receptu sa pustíte a ako si prerozdelíte úlohy. Deti zvládnu ľavou zadnou pomáhať s miešaním, vaľkaním, vykrajovaním alebo záverečným zdobením. Dajte však pozor na to, aby prostredie kuchyne bolo pre deti bezpečné. Nenechávajte v ich dosahu ostré nože, strúhadlá alebo horúce hrnce či plechy, ktoré by ich mohli zraniť. Ukážte dieťaťu, že potrebujete jeho pomoc  

Nepodceňujte snahu detí pomáhať. Keď mu dáte najavo, že jeho pomoc je potrebná a vám sa tým uľaví, určite pomôže (teda do istého veku). Deťom sa páči, keď vidia, že ich práca je potrebná. 

Dajte deťom možnosť výberu Navrhnite dieťaťu, aby aspoň raz do týždňa zostavilo denné menu, alebo aby sa na ňom podieľalo. Nech pomáha vybrať a nakúpiť potraviny. 

Detská oslava

Dieťa sa bude veľmi rado podieľať na príprave rodinnej oslavy, či pripravovať jedlo pre kamarátov na svoju vlastnú párty. Aj tu je pochvala najväčším stimulom.  

Zdravá pizza

Keď sa povie pizza, nemyslí sa tým vždy nezdravé jedlo z rýchleho občerstvenia. Skúste si ju pripraviť s deťmi priamo doma, aby ste vedeli, aké suroviny používate a mohli ju prispôsobiť podľa chutí vašich detí. Využite zdravé alternatívy niektorých surovín. Miesto klasickej múky môžete použiť hladkú špaldovú. Potrebovať budete okrem múky, droždie a lyžičku cukru, či medu na kvások. Po vykysnutí cesta vám deti môžu pomôcť ho vytvarovať z menších bochníkov mini pizze a následne naň naukladať suroviny podľa toho, čo majú radi. Pri menších deťoch slaninku nahraďte radšej šunkou pre deti. Zeleninou, paradajkami, kukuricou, malými hlavičkami brokolice, či olivami šetriť nemusíte. 

Tip na skvelé recepty pre deti:

Detská pizza chobotnica

Domáca pizza videorecept

Lievance z ovsených vločiek

Ďalšou dobrotou, na ktorej si vaše deti isto pochutnajú, sú lievance. Ich príprava je veľmi jednoduchá, preto vám pokojne môžu pri varení asistovať. Stačia vám ovsené vločky, vajíčka a banány. Deti môžu do misky nasypať všetky ingrediencie, ktoré rozmiešajú na husté cesto. Panvicu do rúk dávajte len starším deťom, menším pomôžte. Keď sú lievance opečené, môžete ich položiť na tanierik, kde si ich deti už dotvoria podľa vlastnej fantázie. Pridať môžu ovocie, sirupy či džemy, z ktorých sa dajú vytvoriť aj veselé obrázky. Uvidíte, že táto hra na umelcov ich bude baviť, vyskúšajte Lievance s malinovou omáčkou alebo Kefírové lievance s ovocím.

Recepty pre deti – jednoduché denné snacky