Ryby z trvalo udržateľného rybolovu

///Ryby z trvalo udržateľného rybolovu

Trvalo udržateľný rybolov zaručuje, že sa bude vo svete aj naďalej dariť v chove sladkovodných a morských rýb. Preto je potrebné aby si ľudia uvedomovali túto skutočnosť a následne prispôsobovali svojmu životnému štýlu.

Napríklad vo Filipínach obyvatelia lovia ryby udržateľným spôsobom. Jednotlivé druhy lovia podľa ročných období a to zaručuje udržateľné a zdravé zásoby druhov rýb. 

Dopyt po morských živočíchoch a technologické pokroky viedli k zmene spôsobu rybolovu, ktorý nie je udržateľný a postupne -ničí- populácie týchto živočíchov na celom svete. Rybári začali využívať na lov siete, ktoré hromadne chytajú ryby aj tie ktoré sa nachádzajú už v obmedzenom počte. To však znamená, že počet druhov rýb postupne nižší.

Tuniaka modroplutvého poznáte, ktorý sa so svojím chutným mäsom nachádza napríklad v známom sushi. Dopyt po tomto tuniakovi zapríčinil, že tento druh je v ohrození, a preto sa aj navýšila jeho cena na trhu. Takýto osud postihol aj druh zubáča alebo jesetera, tieto druhy dospievajú približne 20 rokov.

Ako môžete reagovať na túto situáciu, aby sme znovu vytvorili podmienky pre udržateľný rybolov?

Vždy máte na výber. Môžete si vybrať z ponuky rýb, ktoré pochádzajú z udržateľného rybolovu. Vzdelávajte sa, odkiaľ ryby pochádzajú a akým spôsobom sú lovené. Dajte firmám vedieť, že nesúhlasíte s rýchlym lovením rýb. Napríklad tým, že budete nakupovať ryby a morské plody, ktoré sú lovené udržateľne.

Uvádzame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní:

  1. Nesnažte sa nakupovať rovnaké druhy rýb, skúste aj iné druhy, ktoré sú menej známe a propagované.
  2. Vyhľadávajte ryby alebo morské plody s označenými značkou certifikátu pre udržateľné rybárstvo.
  3. Sledujte etikety a zaujímajte sa, odkiaľ ryby sú a ako boli lovené.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-02-07T12:24:19+02:0019. februára 2020|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK