Voda je nepochybne najvzácnejšia tekutina svete. Priemerný človek spotrebuje denne vyše 150 litrov. Dáme vám niekoľko tipov, ako toto množstvo redukovať na polovicu, čím ušetríte životné prostredie aj svoju peňaženku.

Prečo šetriť vodu?

Približne 70% Zemského povrchu tvorí voda. Pravdou však je, že iba 1,2% z toho množstva tvorí sladká pitná voda dostupná pre človeka. Navyše situácia sa zmenou klimatických podmienok a znečistenia neustále zhoršuje. Práve preto je dôležité, aby sme prestali zbytočne plytvať touto vzácnou tekutinou. 

  1. Pri výbere práčky alebo umývačky riadu vyberajte tie s označením energeticky úsporné. Taktiež sa snažte naplniť kapacitu spotrebiča, aby ste šetrili čistiace prostriedky a vodu.
  2. Určite poznáte ten nepríjemný zvuk keď sa v strede noci rozlieha bytom pravidelné kvapkanie. Nemusíte preto hneď kupovať novú batériu. Stačí ak vymeníte staré tesnenia a ušetríte vyše 20 000 litrov vody ročne. 
  3. Keď nahradíte staré kohútikové batérie modernými pákovými a vymeníte klasickú sprchovú hlavicu za úspornú, ušetríte viac ako 50% vody za rok, čo sa istotne premietne aj na vašej peňaženke.
  1. Investujte do duálnych splachovačov na záchode. Staré splachovače míňali okolo 12 litrov na jedno použitie, zatiaľ čo duá