Skryté cukry? Sú vo vašom jedálničku častejšie, než si myslíte

///Skryté cukry? Sú vo vašom jedálničku častejšie, než si myslíte

Obmedzujete vo svojej strave sladkosti, koláče, zákusky a stále priberáte? Nuž, môže to má viac príčin. Jednou môžu byť aj skryté cukry, o ktorých existencii ste ani netušili. So správnou informovanosťou však nebudete mať problém zistiť, skadiaľ cukry pochádzajú.

 

Nemyslite si však, že cukor nemá v našom jedálničku čo robiť. Práve naopak. Sacharidy sú pre nás energia a vysadiť ich úplne nie je vôbec múdre.

Sacharid verzus cukor

Existuje rozdiel medzi cukrom a sacharidom – sacharid je napríklad aj vláknina a cukor sú jednoduché sacharidy, ktoré dodajú telu rýchlu energiu, ktorá rýchlo pominie. Zo sacharidov budete ťažiť dlhšie počas dňa. 

Jednoduché cukry jednoznačne nie sú to najhoršie, ale všetkého veľa škodí. Veľmi jednoducho sa z nich priberá, sú spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou a obezitou. Odporúčaná denná dávka je pre ženy 25 gramov denne a pre mužov 36 gramov denne. 

V momente, ako vypijete liter coly ste presiahli dennú dávku cukru. Niekoľkonásobne. Liter coly má neuveriteľných 112 gramov cukrov.

Rôzne názvy cukru

Ak ste si povedali, že si budete čítať zloženie všetkého, čo kupujete a dávať si pozor na cukor, výborne. Často to ale nestačí, lebo cukor sa skrýva pod rôznymi názvami a ľahko ho prehliadnete. 

Cukrom sa rozumie aj sirup, fruktóza, glukóza, dextróza, cukróza, maltóza

Najčastejšie jedlá so skrytým cukrom:

  • “celozrnné” neznamená “bez cukru”. Müsli tyčinky, cereálie a celozrnné pečivo 
  • ochutené jogurty bez tuku
  • omáčky a dochucovadlá: kečup, šalátové dresingy, korenie 
  • ľadové čaje kúpené v obchodoch
  • džúsy a ovocné šťavy 

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-11-08T19:21:17+02:0022. augusta 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK