swap

Nové nemusí byť vždy nové. Moderné swapy sú dobrým zdrojom štýlových drobností a inventáru na zariadenie bytu. Cítite sa stratení a chcete vedieť, ako začať s týmto štýlom vo svojej domácnosti? Pripravili sme si 5 tipov, ktoré vás jednoducho a prakticky privedú k ekologickej domácnosti.

Ak patríte k ľuďom, ktorí si uvedomujú dopady svojich nákupných zvykov na našu prírodu, ste tu správne. Tieto tipy vám pomôžu zorientovať sa v ekologickom recyklovaní všetkého, čo celkom určite nie je odpad, ale poklad. Vďaka rôznym platformám si môžete zabezpečiť čokoľvek do vašej domácnosti ekologickým spôsobom bez zaťaženia planéty.

1. Swap je blší trh v novom šate

Mestá po celom Slovensku organizujú pravidelné blšie trhy všetkých možných aj nemožných produktov, ktoré ste ani netušili, že potrebujete. Môžete tu objaviť praktické pomôcky do kuchyne, ručne vyrobené šperky, dizajnové kúsky, či takmer nepoužívané doplnky do domácnosti. Fantázii sa medze nekladú, často môžete natrafiť aj na retro veci, funkčnú elektroniku, alebo iné zaujímavosti, ktorým takto vdýchnete nový život za veľmi výhodnú cenu.

2. Susedská burza

Susedská burza je tiež veľmi populárna platforma, ktorá funguje aj na sociálnych sieťach. Praktickým a jednoduchým spôsobom sa inzerujú nepotrebné veci akéhokoľvek druhu, od nábytku až po vybavenie domácnosti či oblečenie. Väčšinou ide o ponuku za odvoz alebo za veľmi symbolickú cenu. Cieľom je zbaviť sa nepotrebných vecí, ktoré sa zídu zase niekomu inému. Prispievať do takejto burzy je veľmi prospešné, občas sa organizujú aj charitatívne balíčky oblečenia, ktoré potrebujú sociálne slabší obyvatelia, a to hlavne v zimných mesiacoch.

3. SWAP ako nový trend

Novodobý koncept, ktorý sa teší stále väčšej obľube funguje na princípe výmeny. Či už ste ten typ, ktorý si odkladá oblečenie zo strednej školy v domnení, že to možno raz budete nosiť, a práve ste sa rozhodli preriediť skriňu. Alebo jednoducho chcete podporiť planétu a využiť oblečenie, ktoré už niekomu inému doslúžilo, určite si tento trend zamilujete! Väčšinou funguje na princípe, že toľko kúskov, koľko ste priniesli si môžete aj odniesť

4. Lokálne trhy starožitností

Tieto trhy starožitností sa tešia nemalej obľube. Organizujú ich prevažne mestá či obce, no môžete ich objaviť aj na internete. Existujú aj zberateľské trhy, na ktorých môžete natrafiť na ten jedinečný kúsok, ktorý ste už dávno nevedeli zohnať. Na tomto princípe fungujú aj antikvariáty s knihami, ktoré zabezpečujú, že legendárne tituly zostanú nesmrteľné. Toto je presne to miesto, kde zoženiete starožitnosti, ktoré nenájdete nikde inde.

5. Upcyklovanie je budúcnosť

Kto povedal, že neustále musíme vyrábať a kupovať nové výrobky? Upcyklácia je kreatívny spôsob, ktorý zabezpečí opätovné využitie vecí, ktoré by inak skončili ako odpad. Šikovné ručičky ich premenia z nechcených a nepotrebných vecí do nových materiálov a produktov lepšej kvality a environmentálnej hodnoty. Čiže napríklad z dlhých roztrhaných zničených nohavíc vedia šikovne urobiť krátke nohavice, ktoré vyzerajú ako nové. To isté sa dá urobiť s nepotrebnými zvyškami látok či kusov oblečenia, ktoré razom premenia na kozmetické odličovacie tampóniky, dizajnové vankúše na pohovku, alebo jednoducho praktické handričky do domácnosti. Fantázii sa medze nekladú, pretože načo vyhadzovať niečo, čo vieme perfektne využiť na nový účel.