array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Slnko – náš liečiteľ

Domov/Články/Zdravá životospráva/Slnko – náš liečiteľ

Už od dávna sa vraví, že kam nechodí slnko, tam musí lekár. Čo všetko sa deje s našim telom, keď ho vystavujeme slnečnému svitu? Máme pre vás odpovede.

slnko nas liecitel

Znižuje krvný tlak

Áno, je to tak. Odborníci z univerzity v Edinburgu zistili, že pobyt na slniečku znižuje krvný tlak, čím sa redukuje pravdepodobnosť infarktu a srdcovo cievnych ochorení. Podľa nich je riziko vzniku rakoviny kože spôsobené slnečným žiarením zanedbateľné v porovnaní so zdravotnými benefitmi, ktoré prináša.

Udržiava naše kosti zdravé

Niet sa čomu čudovať. Slnečné žiarenie stimuluje tvorbu vitamínu D, ktoré je kľúčový zdravý rast kostí. To sa odráža aj na nižšej pravdepodobnosti vzniku zlomenín a prasklín.

Podporuje funkciu mozgu

Ukázalo sa, že vďaka vitamínu D sa zlepšuje centrum v mozgu zvané hypokampus, ktoré je zodpovedné, za triedenie a ukladanie spomienok v pamäti. Práve z toho je dôležité, aby na slnku trávili čas hlavne starší ľudia, aby stimulovali mozgovú činnosť.

Zabraňuje vzniku depresií

Je bežne známy fakt, že v krajinách, kde na rok pripadá menej slnečných dní, vzniká riziko depresií, ktoré majú negatívny dopad na psychiku ľudí. Taktiež v prípade ľudí, ktorí dlho pracujú v uzavretých budovách bez prístupu slnečného svitu, majú tendenciu prepadať sa do depresií.

slnko náš liečiteľ

Lieči pokožku

Liečba rôznych kožných ochorení je náročná. Výskumy ukázali, že pravidelné vystavovanie sa slnečným lúčom pomáha liečiť akné, psoriázu a ekzémov. Netreba však zabúdať na opaľovací krém, aby ste predišli spáleniu pokožky, ktoré môže mať naopak škodlivé efekty.

Redukuje riziko vzniku rakoviny

Napriek tomu, že odborníci varujú pred prílišným vystavovaním sa slnečnému žiareniu môže spôsobiť rakovinu kože, pobyt na slnku podporuje imunitný systém a tvorbu bielych krviniek. To má za následok zníženie rizika vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníkov, prostaty alebo pankreasu.

Robí nás šťastnými

Keď sa pozriete na obyvateľov stredomorských krajín ako Grécko, Taliansko alebo Španielsko, môžete vidieť, že sú takmer vždy pozitívne naladení. Je to spôsobené aj tým, že vyššie množstvo slnečného svitu podporuje tvorbu serotonínu – hormónu šťastia.

2020-07-28T10:12:57+02:0014. júla 2020|Zdravá životospráva|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Aj vám sa stáva, že si do tašky zbalíte ovocie, no nie a nie sa dostať k tomu, aby ste ho zjedli a tak ho nosíte hore – dole a nakoniec skončí...

Avokádo je zdravá vec, to je známe, vedeli ste však, že sa dá použiť aj do sladkého pečenia? Zdravé čokoládové muffiny si pripravíte z trochu...

Ďalším z tradičných či klasických jedál našej kuchyne je nepochybne závitok z hovädzieho mäsa naplnený vajíčkom, klobáskou a kyslou...

Go to Top