Slow Fashion

Čo je Slow Fashion? Možno ste o nej počuli pod názvom pomalá móda. Je to móda, ktorá je priateľská k životnému prostrediu aj k človeku. Často je originálna, pretože sa nevyrába priemyselne a globálne v obrovských množstvách.

Slow fashion – pomalá móda

Slow Fashion je priateľská k životnému prostrediu aj k človeku, pretože nepoužíva priemyselné, často lacné a necertifikované farbivá. Nie je globálna, naopak je postavená na lokálnom základe. Módne kúsky sa teda nevyrábajú v chudobných krajinách, často dokonca vykorisťovaním a prácou detí. Šije sa v lokálnych domácich ateliéroch a je určená pre stabilnú klientelu, pretože je šitá často na mieru, alebo na objednávku. Často je nositeľom originálnych lokálnych, aktuálnych, či ľudových myšlienok.

Predpokladám, že všetci sme už počuli o fast food. Rovnako tak existuje fast fashion. Je to „rýchla“ móda, ktorá vám umožní kúpiť si tričko za pár euro. Keď sa však začneme zaujímať o dôsledky, zistíme že takýto životný štýl, či už strava, móda, trávenie voľného času a pod., vyzerá atraktívne len na prvý a „rýchly“ pohľad. Hnutie slow food, či slow fashion, tak vzniklo ako reakcia na to fast.

Čo je teda pomalá móda?

Výroba módy na princípe slow fashion, kladie samozrejme dôraz na remeselnú zručnosť, ale zároveň na rešpekt k životnému prostrediu, ktorého sme ako ľudia neoddeliteľnou súčasťou. Predovšetkým sa sústreďuje na zníženie nadmernej výroby a spotreby. Pretože, ruku na srdce, často si kúpime niečo, len preto, že je to lacné, alebo výhodné, či v zľave. Po roku zistíme, že sme si toto oblečenie obliekli len raz, a tak lacnú a nepotrebnú „handru“ doslova vyhodíme. Pomalá móda je o kvalite, nie o kvantite. Výrobky slow fashion sú „zero-waste“, pretože sú úsporné. Ponúkajú riešenia v obliekaní, zohľadňujú vašu postavu, sú dobre kombinovateľné a kvalitné, preto vydržia vo vašom šatníku dlho. V konečnom dôsledku teda šetria vašu pokožku, peňaženku aj prírodu.

Vítané je aj to, že vytvára možnosti pre pracovné miesta, alebo organizovanie tvorivých workshopov. Materiály sú spravidla ekologický spracovávané a farbené, dokonca býva vyhľadateľný aj ich pôvod. Toto všetko však zneje možno až príliš zložito. Pomalá móda – Slow Fashion je skrátka aj to, keď vám šaty, či tašku ušije kamarátka, alebo mama, alebo krajčírka, ktorá si odloží vaše obľúbené strihy a vytvorí pre vás vlastnú a originálnu kolekciu „módnych kúskov“.