Strava športovca má svoje špecifiká. Keď sa chystáte ísť cvičiť, dajte si záležať na vašej strave. Pred cvičením by mala strava obsahovať prevažne sacharidy a trocha bielkovín. Obmedziť by ste mali tuky. Po fyzickej aktivite by ste mali telu doplniť hlavne energiu, ktorú ste cvičením stratili, ďalej tekutiny a soľ a tiež by malo nasledovať jedlo na báze bielkovín. Môže to byť napríklad obyčajná voda, ovocné šťavy, ktoré obsahujú potrebné množstvo sacharidov a draslíka.

orechy

Stravovanie športovca pred tréningom

Ak máte vo zvyku pravidelne trénovať nalačno, môže sa vám stať, že stratíte značnú časť svalovej hmoty. Pokiaľ prijímate dostatok sacharidov, zlepšuje vám to výkonnosť a vytrvalosť pri cvičení. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame zoznam, čo by nemalo chýbať vo vašom jedálničku.

Sacharidy nachádzajúce sa v obilninách, ryži, ovocí či zelenine sú dôležité pre vašu energiu. Bielkoviny zas prinášajú živiny a kyslík do svalov, tuky sú zas najdôležitejšie palivo, ktoré vám pri cvičení nesmie chýbať. Samozrejme, že dostatok tekutín je nevyhnutný pre váš tréning.

Strava pred svalovým a vytrvalostným tréningom a výkonom sa odlišuje

Pre vytrvalostné športy platí, že základom sú kvalitné pomalé sacharidy (cestoviny, celozrnné cestoviny, celozrnná ryža, obilniny ako bulgur, kus kus, pohánka a pod.) Štyri a viac hodín pred výkonom, čiže večera pred zápasom, alebo raňajky by mali byť kvalitné sacharidové jedlá. Napríklad: cestoviny s opečenou strúhanou mrkvou a strúhaný syr, palacinky s tvarohom a hrozienkami – nedosládzať! cukor pred spaním nie je vhodný na zuby, blokuje rastový hormón a je energeticky nevyužiteľný aj pre deti na noc, zeleninové rizoto, cestovinový šalát s cottage cheese.

Jednu hodinu pred výkonom už malé sacharidové jedlo s kvalitnými tukmi: grahamové pečivo s maslom, tousty s olivovým olejom a soľou, palacinka s orieškovým maslom, tousty s arašidovým maslom. Vhodné sú aj orechy, arašidové maslo, mandľové maslo, proteínový smoothie: normálne alebo rastlinné mlieko, chia semiačka, iné semiačka, mandle, kešu, lesné ovocie, mak. med, kakao a pod.

Pozor na raňajkové cereálie! Sú plne stužených tukov a cukru. Vhodnejšie sú vločky: ryžové, ovsené, pohánkové, či špaldové.