Stravujte sa zdravo s quinoou

///Stravujte sa zdravo s quinoou

Inkské zrno, matka obilia alebo aj Mrlík čílsky. Takto poznáme túto chutnú rastlinu, ktorá obsahuje všetky potrebné esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vyprodukovať. Dáme vám niekoľko dobrých dôvodov, prečo zaradiť toto zrno do vášho jedálnička.

Čo je quinoa a odkiaľ pochádza?

Ako už názov Mrlík čílsky napovedá, pôvodne pochádza táto rastlina z Južnej Ameriky, kde ju starí Inkovia pestovali už pred 6000 rokmi. Dnes poznáme vyše 100 druhov tejto rastliny a medzi najznámejšie patrí biela, čierna a červená. Hoci pripomína tarhoňu, kuskus alebo bulgur, nie je to obilnina a je teda vhodná aj pre bezlepkových konzumentov.

Prečo jesť quinou?

Vyššie sme už spomenuli, že quinoa obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré podporujú odbúravanie vysokého obsahu horčíka v svaloch, zlepšujú spánok, znižujú krvný tlak a stres. Tiež podporujú tvorbu hormónu šťastia – serotonínu, udržuje zdravý obehový systém a znižuje hladinu cholesterolu. Taktiež vďaka nízkemu glykemickému indexu postupne uvoľňuje cukor, čím zásobuje telo energiou postupne a pomáha udržiavať štíhlu líniu.

Kde ju zohnať?

Quinoa sa postupne dostáva už aj do regálov supermarketov, ale určite ju nájdete v bioobchodoch. 500 gramové balenie vás vyjde približne na 3-4 eurá, ale dá sa kúpiť aj menšie balenie, ak ju chcete najprv vyskúšať. Hoci je táto potravina o niečo drahšia ako ryža alebo iné bežné produkty, je veľmi zdravá a prospešná pre ľudský organizmus.

Ako ju pripraviť?

Táto univerzálna potravina sa dá pripraviť na mnoho spôsobov. Ideálna je na prípravu sladkých pokrmov, akými sú kaše alebo nákyp. Rovnako tak je quinoa dobrá pri príprave šalátov alebo ako príloha k hlavným jedlám. Pri výbere si môžete vybrať z rôznych farebných variácií tejto rastliny. Napríklad biela quinoa je chuťovo najneutrálnejšia, zatiaľ čo červená je najsladšia a čierna chutí po orieškoch.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-03-18T14:46:46+02:0016. marca 2020|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK