array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Sú bioplasty naozaj bio?

Domov/Články/Udržateľnosť a ekológia/Sú bioplasty naozaj bio?

Téma ekológie posledné roky rezonuje svetom. Ekológovia bijú na poplach a apelujú na vlády aj bežných občanov, aby začali používať zelenú energiu a ekologické produkty. Bioplasty sa tak dostali do povedomia širokej verejnosti a mnoho inštitúcií nahradilo tradičné plastové poháre a príbory z ropných rafinátov bioplastmi. Sú však naozaj tak bio ako sa prezentujú?

Aký je rozdiel medzi klasickými a bio plastmi?

V prvom rade v zložení. Tradičné plasty sú vyrobené z ropných rafinátov, ktoré sú nerozložiteľné v prírode v prijateľnom čase. Bio plasty sú vyrobené z rôznych zložiek, najčastejšie z rastlinného škrobu, celulózy a kyseliny polymliečnej. Delia na niekoľko kategórií, respektíve generácií. Bioplasty prvej generácie sú vyrobené z fosílnych palív a sú biologicky rozložiteľné, avšak vznikajú pri tom emisie. Druhá generácia je vyrobená z obnoviteľných zdrojov, no niektoré typy sú problematické na rozloženie. Tretia generácia je tiež z obnoviteľných zdrojov a zároveň je biodegradovateľná.

Využitie a recyklácia

Využitie bioplastov je najefektívnejšie v školských jedálňach, ktoré majú najvyššiu spotrebu riadu. Taktiež recyklácia bude jednoduchšia, keďže bude veľké množstvo odpadu sústredené na jednom mieste. Rovnako tak v prípade festivalov a masových podujatí na ktorých sa podáva jedlo a nápoje. Mnohí organizátori trvajú na používaniu ekologického riadu a vratných pohárov, ako napríklad spoločnosť B-Events, ktorá organizuje Foodfesty a zabezpečuje občerstvenie na veľkých slovenských festivaloch.

Má využívanie bioplastov nevýhody?

Žiaľ áno. Kvôli materiálu potrebnému na výrobu bioplastov je potrebné rozširovať polia a tým pádom odlesňovať krajinu, čo vedie k likvidácií biotopov a redukcií prirodzenej recyklácie oxidu uhličitého za pomoci stromov. Ďalším problémom je, že doposiaľ nebol vypracovaný plán recyklácie pre obce, keďže miešaním bioplastov s klasickými fosílnymi znemožňuje efektívnu biodegradáciu. Preto je potrebné, aby boli vyrobené zberné nádoby určené pre tento druh plastov, prípadne prenosné kompostovače, rozmiestnené tak aby boli k dispozícií každému. V konečnom dôsledku sa zatiaľ používanie bioplastov nezdá tak bio, avšak s postupom technológií sa situácia zlepšuje.

2020-07-28T11:01:11+02:0018. marca 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Tieto sladké jednohubky bez cukru si môžete dať, aj keď ste si na Nový rok predsavzali, že zhodíte pár kíl alebo si len doprajete zdravšie jedlo. Sladké...

Klasická kombinácia maku, hrušiek a tvarohu v netradičnej forme. Vyskúšajte tento jednoduchý, ale vynikajúci jesenný tvarohový koláč, ktorý...

Jarná cibuľka je jednou z prvých plodín, ktoré zberáme po zime zo záhradky. Sladučká a chrumkavá je určite najlepšia s maslovým chlebom....

Go to Top