Sú bioplasty naozaj bio?

///Sú bioplasty naozaj bio?

Téma ekológie posledné roky rezonuje svetom. Ekológovia bijú na poplach a apelujú na vlády aj bežných občanov, aby začali používať zelenú energiu a ekologické produkty. Bioplasty sa tak dostali do povedomia širokej verejnosti a mnoho inštitúcií nahradilo tradičné plastové poháre a príbory z ropných rafinátov bioplastmi. Sú však naozaj tak bio ako sa prezentujú?

Aký je rozdiel medzi klasickými a bio plastmi?

V prvom rade v zložení. Tradičné plasty sú vyrobené z ropných rafinátov, ktoré sú nerozložiteľné v prírode v prijateľnom čase. Bio plasty sú vyrobené z rôznych zložiek, najčastejšie z rastlinného škrobu, celulózy a kyseliny polymliečnej. Delia na niekoľko kategórií, respektíve generácií. Bioplasty prvej generácie sú vyrobené z fosílnych palív a sú biologicky rozložiteľné, avšak vznikajú pri tom emisie. Druhá generácia je vyrobená z obnoviteľných zdrojov, no niektoré typy sú problematické na rozloženie. Tretia generácia je tiež z obnoviteľných zdrojov a zároveň je biodegradovateľná.

Využitie a recyklácia

Využitie bioplastov je najefektívnejšie v školských jedálňach, ktoré majú najvyššiu spotrebu riadu. Taktiež recyklácia bude jednoduchšia, keďže bude veľké množstvo odpadu sústredené na jednom mieste. Rovnako tak v prípade festivalov a masových podujatí na ktorých sa podáva jedlo a nápoje. Mnohí organizátori trvajú na používaniu ekologického riadu a vratných pohárov, ako napríklad spoločnosť B-Events, ktorá organizuje Foodfesty a zabezpečuje občerstvenie na veľkých slovenských festivaloch.

Má využívanie bioplastov nevýhody?

Žiaľ áno. Kvôli materiálu potrebnému na výrobu bioplastov je potrebné rozširovať polia a tým pádom odlesňovať krajinu, čo vedie k likvidácií biotopov a redukcií prirodzenej recyklácie oxidu uhličitého za pomoci stromov. Ďalším problémom je, že doposiaľ nebol vypracovaný plán recyklácie pre obce, keďže miešaním bioplastov s klasickými fosílnymi znemožňuje efektívnu biodegradáciu. Preto je potrebné, aby boli vyrobené zberné nádoby určené pre tento druh plastov, prípadne prenosné kompostovače, rozmiestnené tak aby boli k dispozícií každému. V konečnom dôsledku sa zatiaľ používanie bioplastov nezdá tak bio, avšak s postupom technológií sa situácia zlepšuje.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-03-19T09:31:06+02:0018. marca 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK