Toto sú tri mýty o ekológii, ktorým veríte možno aj vy

///Toto sú tri mýty o ekológii, ktorým veríte možno aj vy

Čoraz viac z nás sa snaží žiť zdravo, “zeleno”, ekologicky. Niekedy to však nie je také jednoduché, ako by sme si mysleli. Veci, ktoré sme považovali za zdravšie a lepšie pre planétu sa ukazujú ako nie úplne ideálna voľba. Toto sú tri mýty, ktorým stále veríme. 

Plast je horší než papier

To, že plast škodí prírode a rozkladá sa stovky rokov je stále pravda. Mýtus je to, že ideálnou náhradou je papier – papierové tácky, príbory, poháre, … 

Vzhľadom na ich váhu sa pri výrobe jednej tašky spotrebuje omnoho viac papieru, než plastu. Papier navyše dokážeme zrecyklovať len päťkrát. Z dlhodobého hľadiska sa teda spotrebuje viac papieru, než plastu.

Nejde o to, aby sme nepoužívali papierové alternatívy, ale aby sme ku zdrojom pristupovali zodpovednejšie. Nejde len o materiál, ale aj o prístup. Miesto papierovej alebo plastovej tašky použite látkovú. Noste si vlastný kovový príbor, kúpte si sklenenú fľašu, … Možností je niekoľko.

Recyklovanie nás zachráni

Recyklácia nie je ideálnou „konečnou“ pre produkty, ktoré už nepoužívate. Často nám totiž dáva pocit, že sa môžeme zbaviť takmer čohokoľvek bez následkov, pretože sa to nejakým spôsobom znovu použije. To však nie je pravda. Niektoré materiály majú limit, do ktorého sa môžu recyklovať. 

Niečo sa už recyklovať ani nemôže. Napríklad papier od jedla. Dostávame sa tak do začarovaného kruhu recyklácie, ktorá je neúčinná. 

Riešením by bolo žiť tak, aby sme produkovali čo najmenej odpadu a byť čo najviac vzdelaní v tejto oblasti.

Biorozložiteľný materiál nezaťažuje prostredie

Kúpite si napríklad kávu. Nedajú vám ju do plastového pohára, ale do biorozložiteľného. Ste úprimne presvedčený, že tak robíte niečo pre prírodu. 

V skutočnosti je to však tak, že na prvý pohľad papierový pohár je obalený vrstvou plastu. Aby sa predišlo zničeniu papieru horúcou tekutinou. Po zahodení poháru je možné, že sa tak ľahko nerozloží. 

To isté platí aj pre bioplasty. Aj napriek dobrému úmyslu tieto produkty stále obsahujú malý pomer plastu, ktorý nie je rozložiteľný.

Mýty o ekológii týmto nekončia, je ich viac, ale toto sú najčastejšie, s ktorými sa v bežnom živote stretávame.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Aby vám mýty nezamotali hlavu, doprajte si chutný obed. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-11-08T19:14:07+01:0004. septembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK