Čoraz viac z nás sa snaží žiť zdravo, “zeleno”, ekologicky. Niekedy to však nie je také jednoduché, ako by sme si mysleli. Veci, ktoré sme považovali za zdravšie a lepšie pre planétu sa ukazujú ako nie úplne ideálna voľba. Toto sú tri mýty, ktorým stále veríme. 

Plast je horší než papier

To, že plast škodí prírode a rozkladá sa stovky rokov je stále pravda. Mýtus je to, že ideálnou náhradou je papier – papierové tácky, príbory, poháre, … 

Vzhľadom na ich váhu sa pri výrobe jednej tašky spotrebuje omnoho viac papieru, než plastu. Papier navyše dokážeme zrecyklovať len päťkrát. Z dlhodobého hľadiska sa teda spotrebuje viac papieru, než plastu.

Nejde o to, aby sme nepoužívali papierové alternatívy, ale aby sme ku zdrojom pristupovali zodpovednejšie. Nejde len o materiál, ale aj o prístup. Miesto papierovej alebo plastovej tašky použite látkovú. Noste si vlastný kovový príbor, kúpte si sklenenú fľašu, … Možností je niekoľko.

Recyklovanie nás zachráni

Recyklácia nie je ideálnou „konečnou“ pre produkty, ktoré už nepoužívate. Často nám totiž dáva pocit, že sa môžeme zbaviť takmer čohokoľvek bez následkov, pretože sa to nejakým spôsobom znovu použije. To však nie je pravda. Niektoré materiály majú limit, do ktorého sa môžu recyklovať. 

Niečo sa už recyklovať ani nemôže. Napríklad papier od jedla. Dostávame sa tak do začarovaného kruhu recyklácie, ktorá je neúčinná. 

Riešením by bolo žiť tak, aby sme produkovali čo najmenej odpadu a byť čo najviac vzdelaní v tejto oblasti.