Úspora energie

Poznáte porekadlo „babka k babce…“? Ušetriť sa dá pri používaní spotrebičov aj pri bežných činnostiach. Ide o to, že úspora energie v domácnosti vedie v konečnom dôsledku k úspore peňazí. Denne sú to možno malé čiastky, ale na konci roka vám v peňaženke môže pribudnúť zopár stovák eur.

 

Pozrieme sa na praktické tipy pri používaní našich domácich pomocníkov tak, aby nám úspora energie v domácnosti priniesla úspory v rodinnom rozpočte. 

Úspora energie v domácnosti pri chladničke a mrazničke

Chladničku by sme mali vyčistiť a poumývať aspoň raz za šesť týždňov. Pri umývaní chladničky je však dôležité vždy vypnúť prívod energie a tým pádom chladenie. Otváraním chladničky sa totižto do nej dostáva teplo, čo dáva chladničke signál k zvýšeniu výkonu chladenia. Ten vedie k zvýšeniu spotreby energie.

Rovnako, ak chladničku otvárame na to, aby sme z nej vybrali alebo do nej dali potraviny, skrátenie času, počas ktorého budú otvorené dvierka, sporí energiu. Správne skladovanie potravín v chladničke má tiež veľký význam.

Plánujete inventúru v mrazničke? Odporúčame urobiť tak v chladných dňoch, ideálne počas zimy. Využijeme tak prirodzenú chladnú teplotu vonku a zmrznuté potraviny, ktoré vyberieme z mrazničky počas jej čistenia, môžeme uskladniť vonku bez toho, aby sa začali roztápať. Takto potom mraznička nemusí vynakladať dodatočnú energiu na zmrazovanie „rozpustených“ potravín. Zároveň nepríde k jej rýchlemu namrazeniu a bude vám dlhšie dobre slúžiť.

Ako na vodný kameň?

Spotrebiče, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou alebo ju používajú pri svojej činnosti (ako napr. umývačka riadu, práčka, kanvica na kávu, kávovar a pod.) treba pravidelne očisťovať od vodného kameňa. V rôznych oblastiach je v domácnostiach voda s rôznym stupňom vodného kameňa, niekde menej, niekde však treba vodný kameň odstraňovať častejšie.

Vodný kameň, ktorý sa usádza v týchto spotrebičoch, napríklad priamo na špirále, spôsobuje, že treba oveľa viac energie na to, aby sa špirála rozohriala na potrebnú teplotu.

Čistý spotrebič bez vodného kameňa bude lepšie fungovať a spotrebovávať pri svojej činnosti menej elektrickej energie.

Úspora energie v domácnosti pri správnom praní a sušení je veľká

Na akom programe prať? Aká teplota je správna a zabezpečí dokonalé vypratie? Ak si myslíte, že pri kratšom programe usporíte, opak je pravdou. Kratšie pracie programy spotrebujú viac energie a aj vody a jediné, čo vám usporia, je čas.

Bežne stačí prať na teplote 40 stupňov, ktorá vám s použitím vhodného pracieho prostriedku zabezpečí dostatočné vypratie. Ak potrebujete hygienické pranie postačí vám nastaviť pranie na 60 stupňov.

Používanie sušičky má svoj význam z priestorového hľadiska. Nie každý má možnosť sušiť v priestoroch svojho bývania. Najmä v zime. Ak však máme možnosť sušiť bielizeň na slnku, je to tá najlepšia a najspornejšia voľba.

Ak používame sušičku, aj v tomto prípade sa dá nastaviť rozumný program, ktorý jednak zníži spotrebu energie pri samotnom sušení a potom aj pri žehlení.

Pri žehlení príliš vysušenej bielizne potom totižto dlhšie žehlíme a na vyššej teplote. Bielizeň vysušená nie úplne dosucha sa potom neskôr oveľa ľahšie žehlí.

 

Vhodné prostriedky na pranie a čistenie nájdete za výhodné ceny v letáku Billa.