array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Vianočný stromček v rozpakoch: živý alebo umelý?

Domov/Články/Udržateľnosť a ekológia/Vianočný stromček v rozpakoch: živý alebo umelý?

Vianočné sviatky si bez vianočného stromčeku už nikto z nás nevie predstaviť. To je jasné. Z ekologického pohľadu to už také jasné nie je. Je lepší živý alebo umelý vianočný stromček?

V poslednej dobe, kedy je otázka ekologických rozhodnutí najvyššia priorita pre mnohých ľudí, sa vyskytol problém. Problém s vianočnými stromčekmi. Ktorá alternatíva je ekologickejšia? V nasledujúcom článku si budete môcť prečítať, aký stromček by ste si mali vybrať túto zimnú sezónu. Plastový alebo živý? 

Uhlíková stopa stromčekov 

Umelý stromček má dvojnásobne väčšiu uhlíkovú stopu, než jeho živý ekvivalent. V prípade, že umelý stromček neskončí na skládke, ale sa spáli, je jeho dopad ešte hrozivejší. Uhlíková stopa vyrastie až desaťnásobne. Aby sa umelý stromček vyrovnal živému, museli by ste ho používať minimálne desať rokov. 

Na druhej strane bez uhlíkovej stopy neprichádza ani živý stromček. Čím viac kilometrov precestoval, aby sa ku vám dostal, tým horší dopad to na ekosystém bude mať. Ak by ste pri výbere zohľadňovali len uhlíkovú stopu, na plnej čiare by vyhral živý stromček z vášho priameho okolia. 

Riziká oboch vianočných stromčekov v domácnosti 

Vianočný stromček je predmet, ktorý je súčasťou domácnosti v niektorých prípadoch aj mesiac. Preto je nutné porozmýšľať aj nad tým, aký dopad bude mať priamo na váš život. 

Živé stromčeky vyzerajú nádherne, rozvoňajú ihličím celý príbytok a po sviatkoch je veľmi jednoduché ho recyklovať. Medzi jeho nevýhody patrí, že naň môžete byť alergickí. Opadávanie ihličia je tiež záležitosť, s ktorou sa treba vyrovnať a treba ho neustále polievať. 

Umelé stromčeky, najmä tie, ktoré už vlastníte dlhšie, môžu byť plné prachu a plasty, z ktorých sú vyrobené, po čase prenášajú pomerne nebezpečné chemikálie, napríklad ftaláty. 

Sú aj omnoho horľavejšie, než živé stromčeky. Stačí chvíľa nepozornosti, malý skrat a pohroma je na svete. 

Ako si vybrať najekologickejší stromček? 

Vzhľadom na uvedené je ekologickejší stále živý stromček. Tie sa pestujú na miestach na to určených a po ich výrube sa nasadia ďalšie. Ak by ste sa chceli posunúť o úroveň vyššie, môžete si zaobstarať ihličnatý stromček v kvetináči, ktorý budete každé Vianoce nosiť z dvora do domácnosti. 

Ak ale z akéhokoľvek dôvodu nechcete živý stromček, môžete siahnuť po umelom. Mali by ste sa ale držať niekoľkých zásad: nekupovať každý rok nový umelý stromček, správne ho skladovať a po jeho využití ho určite nespáliť. 

2020-07-28T12:03:17+02:0002. decembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Tvarohový koláč s hrozienkami je taká naša klasika všetkými milovaná 🙂 Tento náš vás prekvapí jednoduchou prípravou a skvelou chuťou....

Už ste zažili, aby sa predjedlo stalo hviezdou celého večera? Naše recepty na predjedlá môžu dokonca zatieniť aj veľké pokrmy, ktoré ste mali...

Pikantné kuracie soté alebo kuracie soté v sladko-kyslej omáčke je minútkové jedlo a určite ho poznáte  z čínskych reštaurácií alebo fast-foodov....

Go to Top