Viete, ako správne triediť odpad?

///Viete, ako správne triediť odpad?

Triedenie odpadu nie je niečo, čo by sme mali brať iba ako aktuálny trend, ale ako našu súčasť života a povinnosť prispieť k ochrane planéty. Našťastie je mnoho ľudí, ktorí si dôležitosť triedenia odpadu uvedomujú a aktívne sa na ňom podieľajú.

Miera recyklácie rastie

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) uverejnil graf, ktorý ukazuje mieru recyklácie za dané obdobie. Za výrazne lepšími výsledkami stoja pokuty pre prevádzkovateľov skládok, ktorí nedodržiavali pravidlá, spoplatnenie ľahkých plastových fliaš a iné opatrenia, medzi ktorými je samozrejme aj fakt, že sa o recyklovaní viac hovorí.

Priaznivé stúpajúce výsledky jasne ukazujú, že v triedení treba rozhodne pokračovať. Viete ako?

Naučte sa piktogramy a farby

Základom správneho recyklovania je riadenie sa tzv. recyklačnými symbolmi, ktoré nájdete na väčšine výrobkov a obalov.Označenie materiálu môže byť zobrazené ako číslica v trojuholníku šípok, ako skratka pod trojuholníkom šípok, alebo kombináciou oboch spôsobov:

V súčasnosti majú obce a mestá na Slovensku povinnosť zabezpečiť separovaný zber skla, papiera, plastov, kovov a bioodpadu. Vo všeobecnosti sa uplatňuje spôsob rozdelenia zberných nádob podľa farieb:

ZELENÁ – Sklo

MODRÁ – Papier, kartón

ŽLTÁ – Plasty

ČERVENÁ – Kovy (ak sa nezbierajú spoločne s plastom v žltej nádobe)

ORANŽOVÁ – Tetrapaky (nápojové kartóny)

HNEDÁ – Biologicky rozložiteľný odpad

Prečo je triedenie odpadu dôležité?

  • odpad má druhú šancu na “život”
  • šetríme prírodné zdroje
  • šetríme vlastné peniaze
  • znižujeme množstvo odpadu na skládkach
  • šetríme energiu
  • chránime životné prostredie

Každý kus triedeného odpadu môže prispieť k výrobe nového výrobku. Odpad teda dostane druhú šancu a zároveň sa šetrí energia a prostriedky na výrobu.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-11-12T11:55:16+02:0013. novembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK