Viete, čo si dať pred a po tréningu? My áno!

//, Zdravá životospráva/Viete, čo si dať pred a po tréningu? My áno!

Či už sa chcete dostať do formy, schudnúť alebo nabrať svaly, okrem cvičenia je dôležitá aj strava. Treba si dávať pozor na to, čo zjete nielen počas dňa, ale aj pred a po tréningu.

Každé telo je iné a podľa toho by sme k tomu mali aj pristupovať. Niekto potrebuje viac sacharidov, bielkovín, vody alebo vlákniny. To platí, aj keď aktívne cvičíte. Naše telá sú ako stroje, ktoré potrebujú údržbu a palivo. Bez jedla nepodáme dobrý výkon a po cvičení potrebujeme doplniť stratenú energiu. Ako na to?

Pred tréningom

Cvičiť s plným žalúdkom nie je dobrý nápad. Ale ani s prázdnym. Čo teda robiť? Zjesť niečo malé minimálne pol hodinu, maximálne tri hodiny pred tréningom. Takto nebudete hladní a zároveň nebudete mať ani plný žalúdok. Čím kratšie pred tréningom jete, tým menej by ste mali zjesť. 

Aby ste sa necítili nesvoji a vyhli sa nevoľnosti z nárastu fyzickej činnosti, odporúča sa dať si niečo zo sacharidov a bielkovín. Ak nemáte čas, postačia aj orechy s ovocím, proteinová tyčinka alebo ovsená kaša. 

Dôležitým prvkom je aj voda, pretože sa predpokladá, že sa budete potiť. Hydratácia je dôležitá pre správnu funkciu tela a má množstvo výhod, ktoré vám počas tréningu prídu vhod. Napríklad zrýchľuje metabolizmus.

Po tréningu

Nemyslite si, že keď chcete schudnúť, nemôžete po tréningu jesť. Spálili ste plno kalórií, prišli ste o vodu a elektrolyty. Potrebujete to niečím doplniť. 

Ako prvá je opäť voda. Nehovoriac o tom, že by ste mali piť aj počas tréningu. Potom nasleduje jedlo. To platí najmä v prípade, že ste cvičili intenzívne. Dajte si niečo malé po tréningu a ak necvičíte pred spaním, po pár hodinách si dajte i plnohodnotné jedlo. 

Zloženie stravy je podobné ako pred tréningom: bielkoviny a sacharidy. Vaše svaly potrebujú energiu, aby sa mohli zregenerovať a len z vody to nedokážu. Skúste smoothie, praženicu alebo celozrnný toast s arašidovým maslom.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-11-08T19:19:00+01:0002. septembra 2019|Najčítanejšie články, Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK