Kompostovanie sa stalo jedným z moderných trendov a súčasťou konceptu Zero waste. Mnohí však nevedia, kedy je kompost pripravený na použitie a ako s ním správne naložiť. Prezradíme vám, ako z neho vyťažiť maximum.

vyuzitie_kompostu

Kedy je kompost pripravený?

Množstvo odborníkov a skúsených záhradkárov varuje, že predčasné využitie kompostu môže mať presne opačný účinok ako očakávame. Premena ekologického odpadu na kompost trvá 3 až 12 mesiacov v závislosti od zloženia.
Pri použití nesmie obsahovať žiadne rozpoznateľné časti ako listy alebo šupky, okrem drevnatých častí, ktoré si vyžadujú dlhší čas na rozklad. Tie vyberieme a vrátime neskôr späť do kompostéra.
Štruktúra kompostu musí byť sypká a jemná, sýtej tmavohnedej farby. Mal by voňať jemne sladko a vlhko ako les po daždi. Pokiaľ cítime nepríjemný zápach a pozorujeme v štruktúre väčšie lepkavé hrudky, náš kompost ešte nie je pripravený.

Revitalizujte pôdu

Naši starí rodičia vedeli, že pôda sa neustálim sadením unaví. Pred výsadbou a po pozbieraním úrody, je dobré záhradu poryľovať aby sa zem prekyprila a prevzdušnila. Kompost môžete zasiať ako zrno. Tenká vrstva tohto prírodného hnojiva pomôže obnoviť živiny v pôde pričom priláka dážďovky, ktoré ich pomôžu dostať aj hlbšie do zeme. Po zimnom odpočinku môžete nasadiť a dosypať kompost rastlinám, pričom sa nemusíte báť, že by ste im nejako uškodili.

kompost

Kompost v byte? Jednoznačne áno.

Mnohí začali využívať malé bytové kompostéry pre elimináciu bio odpadu. Ak nemáte záhradu nezúfajte čo s kompostom, môžete ho pridať do kvetináčov, vďaka čomu budú vaše rastliny prosperovať ako nikdy predtým.

Využite ho na chov

Chovateľstvo a rybárstvo je súčasnosti veľmi populárne. Množstvo rybárov radšej používa živé a vlastnoručne vyrobené návnady. Vysypte dno plytkej nádoby kompostom, pridajte zelené zvyšky potravy ako šalátové hlúby alebo vňať a chovajte dážďovky, alebo iné druhy červíkov. Chovatelia plazov si pestujú vlastných svrčkov, kobylky a červy, čím si znížia náklady na krmivo a majú celoročne vlastné zásoby.