Leto je obdobie, kedy si máme užívať slnečné lúče a chodiť na výlety. Popritom si môžeme urobiť zásoby na zimu, keďže v tomto čase dozrieva nie len ovocie, ale aj množstvo byliniek.

zasobovanie_bylinky

V našom podnebí sa čajovník síce nepestuje, to však neznamená, že neexistuje alternatíva. Bylinkové čaje sa tešia veľkej obľube po celom svete. Môžete si ich kúpiť v lekárni alebo obchode, my však odporúčame aby ste si potrebné ingrediencie nazbierali sami.

Stačí zájsť do mestského parku či blízkeho lesa a množstvo byliniek a kvetov vhodných pre čaje nájdete aj tam. Spomenieme hlavne lipu, ktorá je najlepším pomocníkom v zime. Pomáha pri prechladnutí, nádchne, horúčke a vysokej úrovni stresu. Zásobiť sa lipovými kvetmi je teda určite dobrou voľbou.

Ďalšími kvetmi vhodnými pre prípravu čaju je nechtík, divozel, alechemilka, ruža, levanduľa či exotický ibištek a kardamón. Rôzne kvety a plody stromov majú množstvo liečivých účinkov a je možné ich kombinovať. Treba si však naštudovať, čo ktorá prísada robí, aby sme sa vyhli nepríjemnej kontradikcii.

bylinky na zimu

Je dobré nazbierať si aj ďalšie bylinky ako napríklad mäta, medovka, nádchovník, angínovník alebo materinu dúšku. Hoci sa dajú nájsť voľne v prírode, nezbierajte ich v chránených krajiných oblastiach, kde je to zakázané. Najlepšie je vypestovať si ich doma a urobiť si zásoby z vlastných zdrojov, keďže vo voľnej prírode môžu byť tieto rastliny kontaminované nechcenými látkami.

Okrem byliniek vhodných do čaju si môžete zaobstarať aj kuchynské korenia ako oregáno, bazalka, pažítka alebo rozmarín. Tie si však budete musieť dopestovať sami. Pokiaľ ich máte v byte v kvetináči, nemusíte ich nutne sušiť, keďže čerstvé bylinky chutia a voňajú lepšie, avšak mať nasušenú zásobu, nikdy nie je na škodu.

Počas prechádziek majte so sebou vždy plátené vrecko, či tašku. Ak narazíte na rakytník alebo šípky, zastavte sa a nazbierajte si koľko uznáte za vhodné. Obe bobule sú bohatým zdrojom vitamínu C a pomáhajú pri zápaloch močových ciest, ktoré nás ohrozujú počas zimy.