Obdobie jesene je jedno z najviac rizikových období čo sa týka imunity a zdravia človeka. Množstvo ľudí neobídu rôzne virózy, angíny, chrípky, nachladnutia. Na to tu máme predsa zázvor, ktorého využitie vám priblížime v nasledujúcich riadkoch. Možno ste tiež nevedeli, že zvyšuje imunitu.

zazvor zdravie

Ľudia odpradávna rozmýšľali, ako si pomôcť pri rôznych chorobách, prechladnutiach, bolestiach, ťažkostiach. Keď objavili nejakú bylinku voľne dostupnú v prírode, skúmali, na čo všetko by sa dala využiť, ako čo najviac vyťažiť z prírodných zdrojov. Jednou z nich je aj koreň zázvoru alebo ľudovo povedané – zázvor.

Zázvor čerstvý alebo sušený

Sušený zázvor dostať kúpiť v podobe čajov, či už vo vrecúškach alebo sypaný. Existuje viac druhov, niektoré sú zmiešané ešte s ďalšími liečivými bylinkami. Avšak ten čerstvý nenahradí nič. Koreň zázvoru je veľmi aromatický a silný, dá sa nastrúhať ak si chcete z neho uvariť liečivý čaj. Konzervovaný vám, samozrejme, vydrží dlhšie.

Ak chcete predísť prechladnutiu, skúste ho piť aj preventívne, môžete sa ochoreniu úplne vyhnúť. Čerstvý nastrúhaný koreň zalejte vodou a nechajte 10 – 15 minút lúhovať. Vyskúšajte ho i s medom a citrónom. Ak si chcete namiešať nie iba zdravý, ale i chutný nápoj, pridajte do čaju klinčeky, jablko, aníz, škoricu alebo fenikel.

Zázvor môžete použiť aj inak ako uvariť z neho zdravý nápoj. Zahrieva totiž vaše telo zvonku i zvnútra. Na telo sa prikladajú horúce obklady. Keď jeden vychladne, pridajte ďalší podľa potreby opakujte.

zázvor

Pozitívne účinky pre vaše srdce

Zázvor stimuluje srdce a krvný obeh. Môže vám niekedy pomôcť predísť smrteľnej chorobe ako je srdcový infarkt alebo mozgová porážka. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha znižovať vysoký krvný tlak, pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Teda netreba váhať a ak máte na nejaké z týchto ochorení nábeh, určite vyskúšajte priradiť viac zázvoru do svojho jedálničku.

Trávenie, chudnutie, menštruácia, či nádorové bunky

Všestranné účinky zázvoru sú naozaj neprehliadnuteľné. Ak máte nejaké tráviace ťažkosti, napríklad problémy s nadúvaním alebo hnačkami, či pálením záhy, siahnite jednoducho po koreni zázvoru. Je niekoľkokrát účinnejší ako iné prostriedky.

Pri problémoch s chudnutím vám tiež zázvor mô