Chceme sa dívať na svet zvedavými očami detí a z toho dôvodu pokračujeme v projekte Zdravé oči už v škôlke, ktorý pomáha merať oči deťom a tým robiť prevenciu očných porúch.

BILLA spolu s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizuje skríning škôlkarov vo veku od 3 do 6 rokov pod názvom Zdravé oči už v škôlke, ktoré má za úlohu zistiť možnú poruchu zraku u dieťaťa. Funguje ale aj ako prevencia proti možným komplikáciám v budúcnosti, ktoré by sa mohli bez zásahu očného lekára vyskytnúť.

Skríning je jednoduchá metóda na odhalenie krátkozrakosti, ďalekozrakosti, tupozrakosti alebo iných porúch zrakového orgánu. Prístroj problém odhalí v priebehu sekúnd, čo je u hravých detí veľkou výhodou.

Súčasťou projektu je aj Fero Joke, obľúbený komik a zabávač, ktorý tiež priložil ruku k dielu. Sadol si s deťmi a rozprávali o dôležitosti správnej stravy hravou formou. 

BILLA a UNSS spolupracujú už takmer 15 rokov. Skríningy priamo v materských školách sa organizujú od roku 2014. Dokopy sa za štyri roky merania otestovalo približne 50 tisíc detičiek, z čoho približne 14% dostalo odporúčanie navštíviť očného lekára. 

Príznaky očných problémov sú u detí rôzne, avšak môžete si dať pozor na niektoré z varovných signálov, ktoré zahŕňajú napríklad pálenie a slzenie očí, problémy s koordináciou, potkýňanie, bolesti hlavy alebo problém s identifikáciou predmetov v diaľke. 

Veľa rodičov si neuvedomuje, aké dôležité je zistiť zrakovú poruchu čo najskôr. Často sa stáva, že o probléme svojho dieťaťa vôbec netušia, prípadne sú presvedčení, že všetko je v poriadku. Sú však prípady, kedy skríning deťom zachránil zrak alebo im výrazne pomohol.

Ak sa škôlka vašeho dieťaťa nedostala do projektu a chceli by ste otestovať jeho/ jej zrak, dá sa to. Návštevou očného lekára alebo priamo v Krajskom stredisku po dohode za malý poplatok. 

Ak sa o programe chcete dozvedieť viac, navštívte stránku www.zdraveocivskolke.sk 

Inšpirujte sa našimi receptami

Pre svoje ratolesti (ale aj pre seba) môžete skúsiť pripraviť jeden z nasledovných veselých receptov: