Fero Joke je slovenský internetový komik a zabávač, ktorý sa spojil s BILLA ľuďom a ÚNSS pre dobrú vec. Sadol si s deťmi zo škôlky a debatovali o spôsoboch, ako sa správne starať o svoj zrak s projektom Zdravé oči už v škôlke.  

Najlepším riešením mnohých problémov a chorôb je prevencia, na ktorú je projekt Zdravé oči už v škôlke zameraný. Cieľovou kategóriou sú deti v predškolskom veku. 

Pomocou skríningu vedia odborníci zistiť, či sa u dieťaťa vyskytuje nejaký zrakový problém. V takom prípade môžu budúcnosť malého škôlkara mnohonásobne zlepšiť.

O dôležitosti správnej výživy a o očiach sa s detičkami porozprával Fero Joke, ktorý zistil, že okrem mrkvy pomáha k dobrému zraku aj „kareráb.“ Spolu s deťmi si sadol do polkruhu na farebné detské stoličky, na ktorých Fero vyzeral ako obor na návšteve u menších ľudí. 

Na chvíľu sa vrátil do doby, kedy bolo všetko jednoduchšie a žiadna odpoveď na otázku nebola nesprávna. Mohli sme sa dopočuť, že ak máme na očiach klapky, tak plačeme. 

Okrem drobcov vyspovedal aj Janu Polnerovú, členku Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska ohľadom štatistík. Dozvedel sa, že pomocou merania zraku každoročne odhalia približne 14% problémov, ktoré následne posúvajú očným lekárom. 

Najlepšie na meraní je, že trvá iba niekoľko sekúnd a hneď sú k dispozícii hodnoty, z ktorých sa dá veľa vecí vyčítať. U malých detí je bežné, že sú aktívne, plné energie a nikde dlho nevydržia. Preto ide o vysoko efektívnu metódu.

Už vyše 25 tisíc detí sa podrobilo skríningu vďaka Zdravým očiam už v škôlke. Do budúcnosti sa počíta s vyšetrením ďalších 20 tisíc predškolákov.

Inšpirujte sa našimi receptami

Vyskúšajte si doma pripraviť niektoré z našich skvelých sladkých receptov. Začať môžete napríklad jedným z týchto troch.